Ogólnie jest to produkt bardzo prosty w swojej konstrukcji wizualnej i nie sposób pomylić go z czymś innym. Jednak cały sekret tego typu prętów kryje się w ich wnętrzu, czyli w materiale, z jakiego się je wykonuje. Kolejną ważną rzeczą są wspomniane już żebrowania występujące na pręcie. Czemu mają one służyć i gdzie w ogóle wykorzystywany jest pręt żebrowany? Dziś postaramy się krótko odpowiedzieć na te pytania!
Charakterystyka prętów żebrowanych
Zacznijmy zatem od tego, czym charakteryzują się pręty żebrowane. Przede wszystkim są one wykonywane z tak zwanej stali zbrojeniowej, czyli inaczej mówiąc z wysokojakościowej stali węglowej. To powoduje, że pręty takie cechują się wysoką twardością, odpornością na odkształcenia oraz obciążenia statyczne i dynamiczne. Nie ulegają one także niepożądanemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych, promieni UV, wilgoci czy skrajnych temperatur. Do tego pręty takie są całkowicie odporne na działanie ognia, korozji, grzybów oraz pleśni.
Na rynku dostępne są pręty żebrowane w wielu wariantach do wyboru i mogą różnić się od siebie zarówno wielkością średnicy, jak i kształtem przekroju. Wynika to z faktu, że pręty te są podatne na obróbkę plastyczną, jednak co ciekawe w jej trakcie następuje zwiększenie ich właściwości wytrzymałościowych oraz zmniejszenie elastyczności.
Gdzie pręty żebrowane są wykorzystywane?
Przede wszystkim, co z resztą jest całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje, pręty żebrowane są wykorzystywane w szeroko rozumianym budownictwie.
Ich główne zastosowanie polega właściwie na wzmacnianiu konstrukcji betonowych oraz umożliwieniu wznoszenia konstrukcji żelbetonowych, czyli takich, które powstają w wyniku połączenia stali i betonu. Prawdę mówiąc, wykonywanie zbrojeń byłoby niemożliwe właśnie bez prętów żebrowanych.
Beton zbrojony za pomocą prętów żebrowanych jest po prostu zdecydowanie odporniejszy i sztywniejszy. Do tego pręty takie przyjmują oddziałujące na beton naprężenia rozciągające i tym sposobem uodparniają go na mogące powstać uszkodzenia.
Samo żebrowanie występujące na prętach zwiększa przyczepność betonu do stali, a to znowu znacznie poprawia wytrzymałość całej konstrukcji.
Widać więc dość jasno, że pręty żebrowane to produkty bardzo ciekawe i zdecydowanie trudne do zastąpienia w dzisiejszych procesach budowlanych!