Mogą mieć bardzo różny przekrój poprzeczny, który zwykle zależny jest od konkretnego przeznaczenia. Powszechnie wykorzystuje się w realizacji wykończeń wnętrz oraz w budownictwie. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego mocowania dla różnych materiałów. Dostępnych jest wiele ich wariantów, zależnie od zastosowania.
Gdzie mogą zostać wykorzystane kształtowniki stalowe?
Stanowią one rozwiązanie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Przede wszystkim kształtowniki stalowe są wszechobecne w budownictwie oraz wykończenia wnętrz. Pośród ich najpopularniejszych zastosowań wymienić można:
elementy konstrukcyjne hal stalowych,
elementy konstrukcji ścian,
profile wykorzystywane w konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych,
elementy konstrukcyjne w dachach domów jednorodzinnych (ceowniki, dwuteowniki, kątowniki),
zastosowanie w produkcji ogrodzeń metalowych i ich elementów.
Nie możemy jednak ograniczać się jedynie do budownictwa. Kształtowniki stalowe mają bardzo szerokie zastosowanie przemysłowe. Pojawiają się w przemyśle stoczniowym, kolejowym, motoryzacyjnym, górniczym czy elektroenergetycznym. Dzięki nim nie tylko udaje się zapewnić odpowiednie podparcie dla różnych elementów i materiałów, ale również mogą wpływać na estetykę realizacji.
Jakie są zalety korzystania z kształtowników stalowych?
Zdecydowanie największą zaletą kształtowników stalowych, niezależnie od gałęzi przemysłu, która je wykorzystuje, będzie ich wytrzymałość. Są one materiałem trwałym oraz bezpiecznym, który jednocześnie zapewnia stabilność, a czynniki zewnętrzne nie prowadzą do jego zniszczenia. Oprócz tego warto zauważyć, że są one bardzo łatwe w obróbce, co sprawia, że w bardzo łatwy sposób może modyfikować je do konkretnych wymagań. Jeśli chodzi o cenę, to będzie ona proporcjonalna do jakości oraz ilości wykorzystanego materiału. Z punktu widzenia przemysłu, z pewnością są jednak one korzystnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach.