Ich sposób wykonania oraz materiał, z jakiego powstają, powodują, że posiadają one idealne wręcz cechy potrzebne w szeroko rozumianym budownictwie. Na pierwszy rzut oka pręty takie wyglądają bardzo podobnie i dla osoby niezwiązanej z branżą budowlaną nie różnią się niczym. Jednak okazuje się, że pręty żebrowane bywają bardzo zróżnicowane. Dziś postaramy się wyjaśnić jakie rodzaje tego typu prętów możemy spotkać na rynku!
Pręty żebrowane – po co się je stosuje?
Warto na samym początku krótko wyjaśnić, po co w ogóle stosuje się pręty żebrowane. Jak już zaznaczyliśmy, pełnią one rodzaj zbrojenia, dzięki któremu beton nabiera dodatkowej wytrzymałości, szczególnie tej związanej z rozciąganiem. Zbrojenie takie może być wykonywane z prętów gładkich, jednak dopiero pręty posiadające poprzeczne żebra antypoślizgowe powodują, że otrzymane zbrojenie jest mocniejsze i wykorzystano do niego stal o podwyższonej wytrzymałości.
Rodzaje prętów żebrowanych
Mówiąc o konkretnych elementach wykorzystywanych do wykonywania zbrojenia, czyli o prętach żebrowanych, należy wręcz zaznaczyć, że ich klasyfikacja przeprowadzana jest na podstawie dwóch głównych czynników związanych ze stalą, z jakiej pręty wykonano. Mowa tutaj o klasie oraz gatunku wspomnianej stali. Co to oznacza w praktyce?
Klasa stali określa nic innego jak jej wytrzymałość, czyli tak zwaną granicę plastyczności. Wskazuje to na to, jak bardzo pręt może zostać wygięty, aby powrócił do pierwotnego kształtu. Jeśli mowa o prętach żebrowanych to oznaczane są one klasami A-II, A-III oraz A-IIIN.
Gatunek stali natomiast to tak naprawdę określenie jej właściwości technologicznej. Chodzi między innymi o skład chemiczny stali oraz przydatność do spawania. Ogólnie wyróżnia się pięć podstawowych gatunków stali zbrojeniowej: na przykład stal niestopową i niskostopową bez dodatkowej obróbki, stal umacnianą cieplnie o wysokiej granicy plastyczności czy stal umacnianą na zimno. Sam gatunek tego materiału oznaczany jest ciągiem znaków będącym połączeniem liter oraz cyfr.